Hoiame oma mehi poole rohkem

Kui siin viimasel ajal on meestele hakatud reklaamima uut mõtteviisi ” Joome poole vähem”, siis ma paneks ühe mõtte õhku ka naistele ” Hoiame oma mehi poole rohkem” !

Naine, kas sinuga on juhtunud see, et kuuled küll, et mees tuli autoga koju, aga millegipärast ta 10. minuti möödudes ei ole ikka veel koduuksest sisse astunud. Miski hoiab teda seal autos veel kinni, enne kui ta võtmed lukuauku pistab. Kui sa piiluks aknast mis toimub, siis näeksid, et võib-olla su mees hingab seal stressi leevendamiseks paberkotti, mõni kuulab flöödimuusikat, mõni vaatab eelmise nädala ilusamaid jalgpallisooritusi, mõni lihtsal istub vaikuses ja mõni joob kiirelt kaks õlut. Sest koduuksest sisse astudes on mehe jaoks algamas lahing, kus kaotajapool on ette teada.

Praegusel ajal räägitakse palju meeste füüsilisest vägivallast naiste vastu. See on väga vajalik teemaarendus, sest mitte ükski naine ei peaks kodus selle all kannatama. Aga kuidas on lood vaimse vägivallaga, mida naised meeste kallal kasutavad ja millest kahjuks nii vähe räägitakse? Just sellest, kuidas täiskasvanud naised meeste kallal vinguvad, kuidas nad jonnivad, kuidas nad manipuleerivad, kuidas nad tujutsevad või vahest isegi sõimavad. Natuke kõike on okei, sest olete ju naised. Aga kui toimub ikka massiline repressioon meeste suunal, on asi kurb.

Mingi hetk uurisin ühelt naisterahvalt, et miks sa käitud oma mehega selliselt, et sa lihtsalt iga päev teda töötled justkui pantvangi võetud vaenlast? Mainisin, et ega su mehel ei ole väga kerge elu sinuga kui naisega. Tema vastus oli – aga millisel mehel on kerge elu oma naisega. Ja tal tundub praegust Eesti elu vaadates täiesti õigus olevat.

See kõik on kestnud tegelikult juba aastakümneid ning isegi aastasadu- juba sellest ajast kui vanaisad jooksid vanaemade eest ja peitsid oma viinapudeleid puuriitade vahele. Sest vahest oli vaja väike klõmm võtta, sest muidu ei kannatanud lihtsalt memme õiendamist välja. Meie vanavanemad on seda teinud ja meie vanemad on seda pealt näinud ja järele teinud ning meie oleme seda kõike pealt näinud ja teeme nüüd omakorda järgi. Ja kõik arvavadki et nii on normaalne. No kurat ei ole.

Juba Gunnar Aarma kirjutas oma raamatutes, et naine on pere selgroog. Naisest oleneb, mis olemine ja energia kodus on. Kui naisel on paha tuju, põgenevad kõik-mehed, lapsed, koerad ja kassid. Isegi siilid jooksevad aiast minema. Aga kui naine on heas tujus ja särab siis on tunne justkui elaksid paradiisis ja muud probleemid on täiesti teisejärgulised. Isegi  Jüri Ratas, mootorratturid ja Eesti korvpall. Kui mehel on halb tuju, siis peab ta selle põhjuse väga hästi ära seletama, et saaks natukenegi  niisama lakke vahtida, ilma et naine omakorda kurjaks ei saaks ja siis kõik jooksma jälle ei peaks.

On ju üldtuntud tõde, et igal mehel peab olema võidelda mingi võitlus, mis haarab teda jäägitut ja motiveerib teda. Kui see puudub, siis mees kustub, eriti just keskeas. Aga naised, palun ärge olge teie meie suurimaks võitluseks. Sest see on  ette kaotatud lahing mõlema poole jaoks ja pole kuskilt otsast kellegile motivatsiooniks.  Selliselt elades kaovad Eesti mehe unistused, tulevik tundub tume ja siis ongi Eesti mees  väsinud silmadega lödipüks. Las mees paneb oma potensiaali ja energia võitlustesse parem kuskil mujal. Töö juures, oma hobide tegeledes või oma elu planeerimisel. Siis naised näete kuidas mehe silmad hakkavad jälle särama ja uskuge mind, siis kutsutakse ka teid peole kaasa.

Arvestage, et kui su mees sinuga igas asjas nõustub, ei tähenda seda, et ta kõigega nõus on. Mehed ei taha probleeme. Mehed ei taha jamasid. Seetõttu mehed ei avaldagi oma ausat arvamust, kui näevad, et ausus tähendab jamasid. Pigem on lihtsam teha üks peanoogutus. Aga mehed kannatavad, ja nad kannatavad pikalt. Kuid ühel hetkel käib pauk. Ja siis ta läheb.

Muideks, keskeas on tõeliselt raske endale jällegi uut ja täiuslikku kaaslast leida. Kui ma hakkan nii enda kui ka endavanuse tutvusringkonna inimeste kiiksude peale mõtlema, tulevad mul hirmujudinad peale. Kes ei söö kartulit, kes ei saa võõras kohas magada, kes kardab öökulli ja kes käib sital ainult kodus. See on vaid väike nimekiri nendest. Ma ei usu, et keegi enam väga sooviks minna uuele ringile, et peaks hakkama kellegi kapriisidega sobituma ja üksteise nurki lihvima. Nii et kui leiad endale toreda inimese, kellega sul on hea ja soe, hoia teda. Hoia teda poole rohkem, kui siiamaani. Ja tegelikult need kaks viimast lauset kehtivad nii meestele kui naistele.

Ilmus algselt Postimees.ee lehel

Foto: Joosep Martinson

Scroll to Top